Let's make a map together!

This is the place for forum games, not discussing games (Off-Topic), games development (Games Development), or Wesnoth (all other forums above).

Moderator: Forum Moderators

Post Reply
User avatar
zepko
Posts: 58
Joined: November 29th, 2010, 7:35 pm

Re: Let's make a map together!

Post by zepko »

(6,12) Wwg
(19,9) Wwg^Bw/
(20,9) Wwg^Ewf

-24

In 8 iterations the map will be totally covered! Come on guys :)
Map code

Code: Select all

border_size=1
usage=map

Aa, Ha, Ha^Fpa, Ha^Fda, Ai, Ai, Ms, Ms, Ms, Ms, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwrg, Ds, Dd^Esd, Wwg, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Wog, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Br/, Wwg, Xu, Xu, Xu, Xu
Aa, Aa^Vaa, Aa, Ha^Fpa, Ai, Ha, Ha^Vhha, Ms, Aa, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Edp, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Ds, Dd^Vda, Ds^Br\, Ds^Br|, Xu, Xu, Uu^Emf, Uh, Uu, Qxu
Aa, Ha, 2 Kha, Aa, Ai, Aa, Md, Md, Wwg, Ai, Wwg, Wwg, Gd^Es, Wwrg, Dd, Dd^Edp, Mv, Dd, Dd^Do, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Md, Ds, Hd, Ds^Br\, Uu^Br\, Uh, Uu^Uf, Uu^Ii, Uue, Qxu
Ha^Fpa, Cha, Cha, Ha, Ms, Ai, Wwg, Wwf, Wwrg, Wwg, Hhd^Fdw, Dd^Do, Sm^Vhs, Wwg, Wwrg, Md, Md, Md, Dd^Vht, Dd^Ftd, Hd, Hd, Cd, Mm, Hd, Hd, Xu, Uu^Br\, Uu^Br\, Uh, Uue, Qxu
Ha, Cha, Ha^Fetd, Rb, Ha^Fda, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds, Wwg, Gs, Ds^Ftd, Ds, Ds, Wwrg, Wwrg, Dd^Edpp, Ds, Dd, Dd^Ftd, Dd^Dr, Rd, Dd, Dd^Dc, Hd, Md, Xu, Re^Edt, Uu^Vu, Rb^Em, Uue
Hh, Hh^Fdw, Gll, Gd^Edt, Gll^Em, Rb^Em, Re^Es, Rb^Fdw, Rb^Fdw, Wwg, Wwg, Gd^Es, Ds, Wwg, Wwrg, Wwg, Xv, Wwg, Xv, Ds^Esd, Wwg, Dd^Edpp, Dd^Vda, Rd, Hd^Edpp, Gd^Esd, Gs, Hhd^Dr, Xu, Rb^Edb, Rb^Fdw, Uu
Hh^Fda, Aa, Rb, Rb, Wwf, Wwf, Ss, Sm, Gll^Em, Rb^Vhcr, Wwg, Wwrg, Ds, Wwrg, Xv, Xv, Chw^Vm, Xv, Xv, Xv, Wwg^Edb, Ds^Esd, Wwg, Rd, Gs^Edpp, Gg^Em, Gg^Efm, Gs^Es, Cv, Wwf, Uu^Fetd, Uu^Fdw
Hh, Rb^Edt, Hh^Vc, Wwrg, Ss^Bw/, Sm^Bw/, Ss^Bw\r, Chs, Chs, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg, Gd, Xv, Hh^Fds, Xv, Xv, Wog^Bp\, Hh, Sm, Rd, Cdr, Cd, Gs, Ww, Ww, Ww, Gg, Cv, Sm^Edt, Uu^Fdw, Sm
Wwg, Gs^Es, Wwg, Wwg^Bw\, Ss^Emf, Sm^Ewl, Chs, Khs, Rb, Sm, Wwg, Wwg^Bw\, Rp, Xv, Gs^Fds, Gs^Fms, Xv, Xv, Gg^Fet, Gs, Cd, Kd, Ww^Bsb\, Ww, Gg, Gg^Fdf, Ww, Gg^Fdf, Cv, 3 Kv, Qxu, Uu
Gll^Ftr, Wwf, Gs^Ft, Sm^Ftr, Rd^Uf, Sm, Wwf, Ss, Ss^Vhs, Wwg^Ewl, Wwg, Gs, Rb^Vhcr, Rp, Rp, Xv, Gd^Dr, Gs^Em, Gg^Gvs, Wwg^Bw/, Wwg^Ewf, Ww, Gs, Gg^Es, Ur, Gll^Efm, Ww^Bsb/, Gg^Efm, Rb^Em, Qxu, Uh, Qxu
Gll^Ftr, Re, Hh^Ft, Ss^Ftr, Ss^Ftr, Re^Edb, Ss, Ds^Em, Ss^Bw|r, Sm^Edt, Wwrg, Wwg, Wwg^Bw|, Gs, Gs, Rp, Rp, Gg^Gvs, Re^Wm, Re^Gvs, Gd^Fts, Wwf, Gd^Fts, Gs^Ve, Wwg^Uf, Ur, Gll^Em, Ww, Uu, Uu, Md, Hhd
Gs^Ftr, Re, Re, Ss^Ftr, Sm^Vhs, Sm, Ss^Bw/r, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg^Ewf, Wog, Wog^Bw/, Wwg, Wwg, Wwg, Gg^Fet, Gs, Rp, Rp, Gll^Gvs, Gs^Esd, Ww, Mm, Gs^Em, Ur, Wwg^Edt, Wo, Wo, Wwg^Uf, Uu^Uf, Sm^Ftp, Wwg
Gs^Ftr, Hh^Ft, Xv, Re, Xv, Ss^Bw\r, Wwg, Ss, Wog, Wog^Bw\r, Wwg^Bw\r, Wwg^Bw|, Wwg, Wwg, Wog, Wog, Wwg^Vm, Hh, Uh, Rr, Rr, Wwf, Gll^Fmf, Hhd, Ur, Md, Wwg, Wo^Ewf, Md^Xm, Sm^Em, Re, Ss^Uf
Xv, Xv, Xv, Xv, Uu, Wwg^Bw|r, Wwrg, Wwg, Wwf, Wog, Wog^Bp/, Rb^Vhcr, Hh, Wwrg, Wog, Wog, Md^Xm, Md^Xm, Ur, Ur, Ww, Wwf, Gd, Rb^Es, Hhd^Fdf, Hhd, Gd^Fetd, Wwg, Wwg, Ss^Vm, Ss^Fts, Sm^Emf
Xv, Xv, Urb, Xu, Qxu, Uu, Uue^Uf, Uue, Xuce, Uue, Gd, Wog, Wog^Bh|, Wwrg, Wog, Md^Xm, Uh, Qxu^Bs/, Md^Xm, Ww, Md, Rp, Gll^Vhr, Rb^Edt, Hhd, Gll^Fmf, Gd^Edb, Rb, Ss^Ftr, Wwg, Wwg, Wog
Xv, Urb, Xu, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Qxu, Uue^Vo, Qxe, Qxe, Qxu, Chr, Khw, Wog, Wog, Md^Xm, Md, Uu^Uf, Md, Md^Xm, Qxu^Bp/, Rp, Hhd^Fdf, Rb, Co, Co, Rb^Ecf, Gs, Wwf, Wwf, Sm^Uf, Wwg
Xv, Urb, Qxu^Bs\, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Xol, Qxu, Qxu, Qxu, Wog^Bcx/, Chw, Chw, Wog, Qxe, Md, Qxu^Bs/, Uu, Urb, Urb, Qxu^Bp\, Md^Xm, Hhd, Gd, Co, Ko, Gd, Md^Xm, Hhd^Vc, Rb, Wwg, Wwg
Qxu, Qxu^Bcx|, Cud, Uu^Vu, Uh, Cud, Iwr, Xol, Urb, Qxu^Bcx/, Qxu, Wog, Rb^Dr, Wog, Qxe^Bs/, Qxe^Bs/, Qxu, Uue^Es, Urb, Uu, Qxe, Rp, Qxe, Gd, Hhd^Br|, Hhd, Md^Xm, Md^Xm, Wwf, Wwg^Bw|r, Hhd^Fdw, Md
Uu, Urb, Dd^Es, Iwr^Edt, 4 Kud, Cud^Es, Uu^Vud, Iwr, Xol, Qxu, Qxu, Chw, Re^Fdw, Rp, Rp, Qxu, Qxu, Urb^Vd, Qxu, Qxu, Qxe, Qxe^Bh|, Qxe, Qxe, Hhd^Br\, Md^Xm, Md^Xm, Gd^Fetd, Sm^Ewf, Re, Hhd, Md
Wot^Ewf, Hd^Uf, Rb, Ql, Ql, Cud, Qlf^Bs\, Xu, Urb, Xol, Uue^Vct, Qxu, Qxu^Bp/, Rb, Rp, Rb, Dd, Qxe, Qxe, Qxe, Rb, Rp, Rp, Qxe, Mm^Xm, Hhd^Vhhr, Sm^Bw\r, Sm, Ce, Ce, Md, Md
Ds^Dr, Dd, Qxua, Ql, Qxua, Ql, Qlf, Uu, Ur, Urb, Ur, Ur, Qxu, Re^Fdw, Rp, Hd, Dd^Dc, Rd, Rd^Esd, Qxe^Bh/, Gd^Fts, Gd^Vo, Qxe, Qxu^Bh\, Rp, Wwf^Edb, Re^Fetd, Re, Hhd^Fmw, 1 Ke, Ce, Hhd^Fmw
Uh, Cud, Ur, Qxua, Qxua, Qxua, Qxua, Xol, Xol, Uu, Uu, Uu, Qxu, Qxu, Rp, Rb, Hd, Dd^Ftd, Dd, Qxe, Hd, Gd, Qxe, Qxu, Wwg, Wwf, Hh, Hhd, Md, Hhd, Md, Md
User avatar
Xobra
Posts: 5
Joined: December 25th, 2017, 12:32 am

Re: Let's make a map together!

Post by Xobra »

(0,14)Xu
(0,15)Xu
(0,16)Qxu

-21

Some Borderwork near Player 4
Map code

Code: Select all

border_size=1
usage=map

Aa, Ha, Ha^Fpa, Ha^Fda, Ai, Ai, Ms, Ms, Ms, Ms, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwrg, Ds, Dd^Esd, Wwg, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Wog, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Br/, Wwg, Xu, Xu, Xu, Xu
Aa, Aa^Vaa, Aa, Ha^Fpa, Ai, Ha, Ha^Vhha, Ms, Aa, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Edp, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Ds, Dd^Vda, Ds^Br\, Ds^Br|, Xu, Xu, Uu^Emf, Uh, Uu, Qxu
Aa, Ha, 2 Kha, Aa, Ai, Aa, Md, Md, Wwg, Ai, Wwg, Wwg, Gd^Es, Wwrg, Dd, Dd^Edp, Mv, Dd, Dd^Do, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Md, Ds, Hd, Ds^Br\, Uu^Br\, Uh, Uu^Uf, Uu^Ii, Uue, Qxu
Ha^Fpa, Cha, Cha, Ha, Ms, Ai, Wwg, Wwf, Wwrg, Wwg, Hhd^Fdw, Dd^Do, Sm^Vhs, Wwg, Wwrg, Md, Md, Md, Dd^Vht, Dd^Ftd, Hd, Hd, Cd, Mm, Hd, Hd, Xu, Uu^Br\, Uu^Br\, Uh, Uue, Qxu
Ha, Cha, Ha^Fetd, Rb, Ha^Fda, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds, Wwg, Gs, Ds^Ftd, Ds, Ds, Wwrg, Wwrg, Dd^Edpp, Ds, Dd, Dd^Ftd, Dd^Dr, Rd, Dd, Dd^Dc, Hd, Md, Xu, Re^Edt, Uu^Vu, Rb^Em, Uue
Hh, Hh^Fdw, Gll, Gd^Edt, Gll^Em, Rb^Em, Re^Es, Rb^Fdw, Rb^Fdw, Wwg, Wwg, Gd^Es, Ds, Wwg, Wwrg, Wwg, Xv, Wwg, Xv, Ds^Esd, Wwg, Dd^Edpp, Dd^Vda, Rd, Hd^Edpp, Gd^Esd, Gs, Hhd^Dr, Xu, Rb^Edb, Rb^Fdw, Uu
Hh^Fda, Aa, Rb, Rb, Wwf, Wwf, Ss, Sm, Gll^Em, Rb^Vhcr, Wwg, Wwrg, Ds, Wwrg, Xv, Xv, Chw^Vm, Xv, Xv, Xv, Wwg^Edb, Ds^Esd, Wwg, Rd, Gs^Edpp, Gg^Em, Gg^Efm, Gs^Es, Cv, Wwf, Uu^Fetd, Uu^Fdw
Hh, Rb^Edt, Hh^Vc, Wwrg, Ss^Bw/, Sm^Bw/, Ss^Bw\r, Chs, Chs, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg, Gd, Xv, Hh^Fds, Xv, Xv, Wog^Bp\, Hh, Sm, Rd, Cdr, Cd, Gs, Ww, Ww, Ww, Gg, Cv, Sm^Edt, Uu^Fdw, Sm
Wwg, Gs^Es, Wwg, Wwg^Bw\, Ss^Emf, Sm^Ewl, Chs, Khs, Rb, Sm, Wwg, Wwg^Bw\, Rp, Xv, Gs^Fds, Gs^Fms, Xv, Xv, Gg^Fet, Gs, Cd, Kd, Ww^Bsb\, Ww, Gg, Gg^Fdf, Ww, Gg^Fdf, Cv, 3 Kv, Qxu, Uu
Gll^Ftr, Wwf, Gs^Ft, Sm^Ftr, Rd^Uf, Sm, Wwf, Ss, Ss^Vhs, Wwg^Ewl, Wwg, Gs, Rb^Vhcr, Rp, Rp, Xv, Gd^Dr, Gs^Em, Gg^Gvs, Wwg^Bw/, Wwg^Ewf, Ww, Gs, Gg^Es, Ur, Gll^Efm, Ww^Bsb/, Gg^Efm, Rb^Em, Qxu, Uh, Qxu
Gll^Ftr, Re, Hh^Ft, Ss^Ftr, Ss^Ftr, Re^Edb, Ss, Ds^Em, Ss^Bw|r, Sm^Edt, Wwrg, Wwg, Wwg^Bw|, Gs, Gs, Rp, Rp, Gg^Gvs, Re^Wm, Re^Gvs, Gd^Fts, Wwf, Gd^Fts, Gs^Ve, Wwg^Uf, Ur, Gll^Em, Ww, Uu, Uu, Md, Hhd
Gs^Ftr, Re, Re, Ss^Ftr, Sm^Vhs, Sm, Ss^Bw/r, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg^Ewf, Wog, Wog^Bw/, Wwg, Wwg, Wwg, Gg^Fet, Gs, Rp, Rp, Gll^Gvs, Gs^Esd, Ww, Mm, Gs^Em, Ur, Wwg^Edt, Wo, Wo, Wwg^Uf, Uu^Uf, Sm^Ftp, Wwg
Gs^Ftr, Hh^Ft, Xv, Re, Xv, Ss^Bw\r, Wwg, Ss, Wog, Wog^Bw\r, Wwg^Bw\r, Wwg^Bw|, Wwg, Wwg, Wog, Wog, Wwg^Vm, Hh, Uh, Rr, Rr, Wwf, Gll^Fmf, Hhd, Ur, Md, Wwg, Wo^Ewf, Md^Xm, Sm^Em, Re, Ss^Uf
Xv, Xv, Xv, Xv, Uu, Wwg^Bw|r, Wwrg, Wwg, Wwf, Wog, Wog^Bp/, Rb^Vhcr, Hh, Wwrg, Wog, Wog, Md^Xm, Md^Xm, Ur, Ur, Ww, Wwf, Gd, Rb^Es, Hhd^Fdf, Hhd, Gd^Fetd, Wwg, Wwg, Ss^Vm, Ss^Fts, Sm^Emf
Xu, Xv, Urb, Xu, Qxu, Uu, Uue^Uf, Uue, Xuce, Uue, Gd, Wog, Wog^Bh|, Wwrg, Wog, Md^Xm, Uh, Qxu^Bs/, Md^Xm, Ww, Md, Rp, Gll^Vhr, Rb^Edt, Hhd, Gll^Fmf, Gd^Edb, Rb, Ss^Ftr, Wwg, Wwg, Wog
Xu, Urb, Xu, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Qxu, Uue^Vo, Qxe, Qxe, Qxu, Chr, Khw, Wog, Wog, Md^Xm, Md, Uu^Uf, Md, Md^Xm, Qxu^Bp/, Rp, Hhd^Fdf, Rb, Co, Co, Rb^Ecf, Gs, Wwf, Wwf, Sm^Uf, Wwg
Qxu, Urb, Qxu^Bs\, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Xol, Qxu, Qxu, Qxu, Wog^Bcx/, Chw, Chw, Wog, Qxe, Md, Qxu^Bs/, Uu, Urb, Urb, Qxu^Bp\, Md^Xm, Hhd, Gd, Co, Ko, Gd, Md^Xm, Hhd^Vc, Rb, Wwg, Wwg
Qxu, Qxu^Bcx|, Cud, Uu^Vu, Uh, Cud, Iwr, Xol, Urb, Qxu^Bcx/, Qxu, Wog, Rb^Dr, Wog, Qxe^Bs/, Qxe^Bs/, Qxu, Uue^Es, Urb, Uu, Qxe, Rp, Qxe, Gd, Hhd^Br|, Hhd, Md^Xm, Md^Xm, Wwf, Wwg^Bw|r, Hhd^Fdw, Md
Uu, Urb, Dd^Es, Iwr^Edt, 4 Kud, Cud^Es, Uu^Vud, Iwr, Xol, Qxu, Qxu, Chw, Re^Fdw, Rp, Rp, Qxu, Qxu, Urb^Vd, Qxu, Qxu, Qxe, Qxe^Bh|, Qxe, Qxe, Hhd^Br\, Md^Xm, Md^Xm, Gd^Fetd, Sm^Ewf, Re, Hhd, Md
Wot^Ewf, Hd^Uf, Rb, Ql, Ql, Cud, Qlf^Bs\, Xu, Urb, Xol, Uue^Vct, Qxu, Qxu^Bp/, Rb, Rp, Rb, Dd, Qxe, Qxe, Qxe, Rb, Rp, Rp, Qxe, Mm^Xm, Hhd^Vhhr, Sm^Bw\r, Sm, Ce, Ce, Md, Md
Ds^Dr, Dd, Qxua, Ql, Qxua, Ql, Qlf, Uu, Ur, Urb, Ur, Ur, Qxu, Re^Fdw, Rp, Hd, Dd^Dc, Rd, Rd^Esd, Qxe^Bh/, Gd^Fts, Gd^Vo, Qxe, Qxu^Bh\, Rp, Wwf^Edb, Re^Fetd, Re, Hhd^Fmw, 1 Ke, Ce, Hhd^Fmw
Uh, Cud, Ur, Qxua, Qxua, Qxua, Qxua, Xol, Xol, Uu, Uu, Uu, Qxu, Qxu, Rp, Rb, Hd, Dd^Ftd, Dd, Qxe, Hd, Gd, Qxe, Qxu, Wwg, Wwf, Hh, Hhd, Md, Hhd, Md, Md
User avatar
skeptical_troll
Posts: 498
Joined: August 31st, 2015, 11:06 pm

Re: Let's make a map together!

Post by skeptical_troll »

(0,13) Ss (last border tile, yuhu!)
(1,14) Uu
(4,12) Ss


-18
nmc:
User avatar
Xalzar
Posts: 310
Joined: April 4th, 2009, 10:03 pm
Location: New Saurgrath

Re: Let's make a map together!

Post by Xalzar »

This week the map could be finished! Who'll have the honor to conclude this work of art?

2,12 Re
2,13 Re^Es
15,6 Wwrg

-15 Xv
Map Code:
User avatar
zepko
Posts: 58
Joined: November 29th, 2010, 7:35 pm

Re: Let's make a map together!

Post by zepko »

(18,5) Ds
(1,13) Sm
(3,13) Rd^Uf

-12
Map code

Code: Select all

border_size=1
usage=map

Aa, Ha, Ha^Fpa, Ha^Fda, Ai, Ai, Ms, Ms, Ms, Ms, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwrg, Ds, Dd^Esd, Wwg, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Wog, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Br/, Wwg, Xu, Xu, Xu, Xu
Aa, Aa^Vaa, Aa, Ha^Fpa, Ai, Ha, Ha^Vhha, Ms, Aa, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Edp, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Ds, Dd^Vda, Ds^Br\, Ds^Br|, Xu, Xu, Uu^Emf, Uh, Uu, Qxu
Aa, Ha, 2 Kha, Aa, Ai, Aa, Md, Md, Wwg, Ai, Wwg, Wwg, Gd^Es, Wwrg, Dd, Dd^Edp, Mv, Dd, Dd^Do, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Md, Ds, Hd, Ds^Br\, Uu^Br\, Uh, Uu^Uf, Uu^Ii, Uue, Qxu
Ha^Fpa, Cha, Cha, Ha, Ms, Ai, Wwg, Wwf, Wwrg, Wwg, Hhd^Fdw, Dd^Do, Sm^Vhs, Wwg, Wwrg, Md, Md, Md, Dd^Vht, Dd^Ftd, Hd, Hd, Cd, Mm, Hd, Hd, Xu, Uu^Br\, Uu^Br\, Uh, Uue, Qxu
Ha, Cha, Ha^Fetd, Rb, Ha^Fda, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds, Wwg, Gs, Ds^Ftd, Ds, Ds, Wwrg, Wwrg, Dd^Edpp, Ds, Dd, Dd^Ftd, Dd^Dr, Rd, Dd, Dd^Dc, Hd, Md, Xu, Re^Edt, Uu^Vu, Rb^Em, Uue
Hh, Hh^Fdw, Gll, Gd^Edt, Gll^Em, Rb^Em, Re^Es, Rb^Fdw, Rb^Fdw, Wwg, Wwg, Gd^Es, Ds, Wwg, Wwrg, Wwg, Xv, Wwg, Ds, Ds^Esd, Wwg, Dd^Edpp, Dd^Vda, Rd, Hd^Edpp, Gd^Esd, Gs, Hhd^Dr, Xu, Rb^Edb, Rb^Fdw, Uu
Hh^Fda, Aa, Rb, Rb, Wwf, Wwf, Ss, Sm, Gll^Em, Rb^Vhcr, Wwg, Wwrg, Ds, Wwrg, Xv, Wwrg, Chw^Vm, Xv, Xv, Xv, Wwg^Edb, Ds^Esd, Wwg, Rd, Gs^Edpp, Gg^Em, Gg^Efm, Gs^Es, Cv, Wwf, Uu^Fetd, Uu^Fdw
Hh, Rb^Edt, Hh^Vc, Wwrg, Ss^Bw/, Sm^Bw/, Ss^Bw\r, Chs, Chs, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg, Gd, Xv, Hh^Fds, Xv, Xv, Wog^Bp\, Hh, Sm, Rd, Cdr, Cd, Gs, Ww, Ww, Ww, Gg, Cv, Sm^Edt, Uu^Fdw, Sm
Wwg, Gs^Es, Wwg, Wwg^Bw\, Ss^Emf, Sm^Ewl, Chs, Khs, Rb, Sm, Wwg, Wwg^Bw\, Rp, Xv, Gs^Fds, Gs^Fms, Xv, Xv, Gg^Fet, Gs, Cd, Kd, Ww^Bsb\, Ww, Gg, Gg^Fdf, Ww, Gg^Fdf, Cv, 3 Kv, Qxu, Uu
Gll^Ftr, Wwf, Gs^Ft, Sm^Ftr, Rd^Uf, Sm, Wwf, Ss, Ss^Vhs, Wwg^Ewl, Wwg, Gs, Rb^Vhcr, Rp, Rp, Xv, Gd^Dr, Gs^Em, Gg^Gvs, Wwg^Bw/, Wwg^Ewf, Ww, Gs, Gg^Es, Ur, Gll^Efm, Ww^Bsb/, Gg^Efm, Rb^Em, Qxu, Uh, Qxu
Gll^Ftr, Re, Hh^Ft, Ss^Ftr, Ss^Ftr, Re^Edb, Ss, Ds^Em, Ss^Bw|r, Sm^Edt, Wwrg, Wwg, Wwg^Bw|, Gs, Gs, Rp, Rp, Gg^Gvs, Re^Wm, Re^Gvs, Gd^Fts, Wwf, Gd^Fts, Gs^Ve, Wwg^Uf, Ur, Gll^Em, Ww, Uu, Uu, Md, Hhd
Gs^Ftr, Re, Re, Ss^Ftr, Sm^Vhs, Sm, Ss^Bw/r, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg^Ewf, Wog, Wog^Bw/, Wwg, Wwg, Wwg, Gg^Fet, Gs, Rp, Rp, Gll^Gvs, Gs^Esd, Ww, Mm, Gs^Em, Ur, Wwg^Edt, Wo, Wo, Wwg^Uf, Uu^Uf, Sm^Ftp, Wwg
Gs^Ftr, Hh^Ft, Re, Re, Ss, Ss^Bw\r, Wwg, Ss, Wog, Wog^Bw\r, Wwg^Bw\r, Wwg^Bw|, Wwg, Wwg, Wog, Wog, Wwg^Vm, Hh, Uh, Rr, Rr, Wwf, Gll^Fmf, Hhd, Ur, Md, Wwg, Wo^Ewf, Md^Xm, Sm^Em, Re, Ss^Uf
Ss, Sm, Re^Es, Rd^Uf, Uu, Wwg^Bw|r, Wwrg, Wwg, Wwf, Wog, Wog^Bp/, Rb^Vhcr, Hh, Wwrg, Wog, Wog, Md^Xm, Md^Xm, Ur, Ur, Ww, Wwf, Gd, Rb^Es, Hhd^Fdf, Hhd, Gd^Fetd, Wwg, Wwg, Ss^Vm, Ss^Fts, Sm^Emf
Xu, Uu, Urb, Xu, Qxu, Uu, Uue^Uf, Uue, Xuce, Uue, Gd, Wog, Wog^Bh|, Wwrg, Wog, Md^Xm, Uh, Qxu^Bs/, Md^Xm, Ww, Md, Rp, Gll^Vhr, Rb^Edt, Hhd, Gll^Fmf, Gd^Edb, Rb, Ss^Ftr, Wwg, Wwg, Wog
Xu, Urb, Xu, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Qxu, Uue^Vo, Qxe, Qxe, Qxu, Chr, Khw, Wog, Wog, Md^Xm, Md, Uu^Uf, Md, Md^Xm, Qxu^Bp/, Rp, Hhd^Fdf, Rb, Co, Co, Rb^Ecf, Gs, Wwf, Wwf, Sm^Uf, Wwg
Qxu, Urb, Qxu^Bs\, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Xol, Qxu, Qxu, Qxu, Wog^Bcx/, Chw, Chw, Wog, Qxe, Md, Qxu^Bs/, Uu, Urb, Urb, Qxu^Bp\, Md^Xm, Hhd, Gd, Co, Ko, Gd, Md^Xm, Hhd^Vc, Rb, Wwg, Wwg
Qxu, Qxu^Bcx|, Cud, Uu^Vu, Uh, Cud, Iwr, Xol, Urb, Qxu^Bcx/, Qxu, Wog, Rb^Dr, Wog, Qxe^Bs/, Qxe^Bs/, Qxu, Uue^Es, Urb, Uu, Qxe, Rp, Qxe, Gd, Hhd^Br|, Hhd, Md^Xm, Md^Xm, Wwf, Wwg^Bw|r, Hhd^Fdw, Md
Uu, Urb, Dd^Es, Iwr^Edt, 4 Kud, Cud^Es, Uu^Vud, Iwr, Xol, Qxu, Qxu, Chw, Re^Fdw, Rp, Rp, Qxu, Qxu, Urb^Vd, Qxu, Qxu, Qxe, Qxe^Bh|, Qxe, Qxe, Hhd^Br\, Md^Xm, Md^Xm, Gd^Fetd, Sm^Ewf, Re, Hhd, Md
Wot^Ewf, Hd^Uf, Rb, Ql, Ql, Cud, Qlf^Bs\, Xu, Urb, Xol, Uue^Vct, Qxu, Qxu^Bp/, Rb, Rp, Rb, Dd, Qxe, Qxe, Qxe, Rb, Rp, Rp, Qxe, Mm^Xm, Hhd^Vhhr, Sm^Bw\r, Sm, Ce, Ce, Md, Md
Ds^Dr, Dd, Qxua, Ql, Qxua, Ql, Qlf, Uu, Ur, Urb, Ur, Ur, Qxu, Re^Fdw, Rp, Hd, Dd^Dc, Rd, Rd^Esd, Qxe^Bh/, Gd^Fts, Gd^Vo, Qxe, Qxu^Bh\, Rp, Wwf^Edb, Re^Fetd, Re, Hhd^Fmw, 1 Ke, Ce, Hhd^Fmw
Uh, Cud, Ur, Qxua, Qxua, Qxua, Qxua, Xol, Xol, Uu, Uu, Uu, Qxu, Qxu, Rp, Rb, Hd, Dd^Ftd, Dd, Qxe, Hd, Gd, Qxe, Qxu, Wwg, Wwf, Hh, Hhd, Md, Hhd, Md, Md
User avatar
Xalzar
Posts: 310
Joined: April 4th, 2009, 10:03 pm
Location: New Saurgrath

Re: Let's make a map together!

Post by Xalzar »

-9! It's the final countdown! :whistle:

13,7 Ds^Esd
13,8 Md
14,6 Ds

The last post should contain the completed image IMO, maybe even the first one too! :D
Map Code:
User avatar
skeptical_troll
Posts: 498
Joined: August 31st, 2015, 11:06 pm

Re: Let's make a map together!

Post by skeptical_troll »

-6! and -2 posts to the end of the map (I wonder who they might be? :whistle: ;) )

(16,5) Wwg
(15,7) Wog
(16,7) Wog
nmc:
User avatar
zepko
Posts: 58
Joined: November 29th, 2010, 7:35 pm

Re: Let's make a map together!

Post by zepko »

I'll leave the honor to finish to the one who contributed the most (guess whom) :D

(15,9) Gd
(16,8) Gs^Fts
(17,8) Wwg

-3
Map code

Code: Select all

border_size=1
usage=map

Aa, Ha, Ha^Fpa, Ha^Fda, Ai, Ai, Ms, Ms, Ms, Ms, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwrg, Ds, Dd^Esd, Wwg, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Wog, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Br/, Wwg, Xu, Xu, Xu, Xu
Aa, Aa^Vaa, Aa, Ha^Fpa, Ai, Ha, Ha^Vhha, Ms, Aa, Ha, Ai, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds^Edp, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Wwg, Ds, Dd^Vda, Ds^Br\, Ds^Br|, Xu, Xu, Uu^Emf, Uh, Uu, Qxu
Aa, Ha, 2 Kha, Aa, Ai, Aa, Md, Md, Wwg, Ai, Wwg, Wwg, Gd^Es, Wwrg, Dd, Dd^Edp, Mv, Dd, Dd^Do, Dd^Ftd, Dd^Ftd, Dd, Md, Ds, Hd, Ds^Br\, Uu^Br\, Uh, Uu^Uf, Uu^Ii, Uue, Qxu
Ha^Fpa, Cha, Cha, Ha, Ms, Ai, Wwg, Wwf, Wwrg, Wwg, Hhd^Fdw, Dd^Do, Sm^Vhs, Wwg, Wwrg, Md, Md, Md, Dd^Vht, Dd^Ftd, Hd, Hd, Cd, Mm, Hd, Hd, Xu, Uu^Br\, Uu^Br\, Uh, Uue, Qxu
Ha, Cha, Ha^Fetd, Rb, Ha^Fda, Wwg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds, Wwg, Gs, Ds^Ftd, Ds, Ds, Wwrg, Wwrg, Dd^Edpp, Ds, Dd, Dd^Ftd, Dd^Dr, Rd, Dd, Dd^Dc, Hd, Md, Xu, Re^Edt, Uu^Vu, Rb^Em, Uue
Hh, Hh^Fdw, Gll, Gd^Edt, Gll^Em, Rb^Em, Re^Es, Rb^Fdw, Rb^Fdw, Wwg, Wwg, Gd^Es, Ds, Wwg, Wwrg, Wwg, Wwg, Wwg, Ds, Ds^Esd, Wwg, Dd^Edpp, Dd^Vda, Rd, Hd^Edpp, Gd^Esd, Gs, Hhd^Dr, Xu, Rb^Edb, Rb^Fdw, Uu
Hh^Fda, Aa, Rb, Rb, Wwf, Wwf, Ss, Sm, Gll^Em, Rb^Vhcr, Wwg, Wwrg, Ds, Wwrg, Ds, Wwrg, Chw^Vm, Xv, Xv, Xv, Wwg^Edb, Ds^Esd, Wwg, Rd, Gs^Edpp, Gg^Em, Gg^Efm, Gs^Es, Cv, Wwf, Uu^Fetd, Uu^Fdw
Hh, Rb^Edt, Hh^Vc, Wwrg, Ss^Bw/, Sm^Bw/, Ss^Bw\r, Chs, Chs, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg, Gd, Ds^Esd, Hh^Fds, Wog, Wog, Wog^Bp\, Hh, Sm, Rd, Cdr, Cd, Gs, Ww, Ww, Ww, Gg, Cv, Sm^Edt, Uu^Fdw, Sm
Wwg, Gs^Es, Wwg, Wwg^Bw\, Ss^Emf, Sm^Ewl, Chs, Khs, Rb, Sm, Wwg, Wwg^Bw\, Rp, Md, Gs^Fds, Gs^Fms, Gs^Fts, Wwg, Gg^Fet, Gs, Cd, Kd, Ww^Bsb\, Ww, Gg, Gg^Fdf, Ww, Gg^Fdf, Cv, 3 Kv, Qxu, Uu
Gll^Ftr, Wwf, Gs^Ft, Sm^Ftr, Rd^Uf, Sm, Wwf, Ss, Ss^Vhs, Wwg^Ewl, Wwg, Gs, Rb^Vhcr, Rp, Rp, Gd, Gd^Dr, Gs^Em, Gg^Gvs, Wwg^Bw/, Wwg^Ewf, Ww, Gs, Gg^Es, Ur, Gll^Efm, Ww^Bsb/, Gg^Efm, Rb^Em, Qxu, Uh, Qxu
Gll^Ftr, Re, Hh^Ft, Ss^Ftr, Ss^Ftr, Re^Edb, Ss, Ds^Em, Ss^Bw|r, Sm^Edt, Wwrg, Wwg, Wwg^Bw|, Gs, Gs, Rp, Rp, Gg^Gvs, Re^Wm, Re^Gvs, Gd^Fts, Wwf, Gd^Fts, Gs^Ve, Wwg^Uf, Ur, Gll^Em, Ww, Uu, Uu, Md, Hhd
Gs^Ftr, Re, Re, Ss^Ftr, Sm^Vhs, Sm, Ss^Bw/r, Sm^Bw/r, Wwg^Bw\r, Wwg^Ewf, Wog, Wog^Bw/, Wwg, Wwg, Wwg, Gg^Fet, Gs, Rp, Rp, Gll^Gvs, Gs^Esd, Ww, Mm, Gs^Em, Ur, Wwg^Edt, Wo, Wo, Wwg^Uf, Uu^Uf, Sm^Ftp, Wwg
Gs^Ftr, Hh^Ft, Re, Re, Ss, Ss^Bw\r, Wwg, Ss, Wog, Wog^Bw\r, Wwg^Bw\r, Wwg^Bw|, Wwg, Wwg, Wog, Wog, Wwg^Vm, Hh, Uh, Rr, Rr, Wwf, Gll^Fmf, Hhd, Ur, Md, Wwg, Wo^Ewf, Md^Xm, Sm^Em, Re, Ss^Uf
Ss, Sm, Re^Es, Rd^Uf, Uu, Wwg^Bw|r, Wwrg, Wwg, Wwf, Wog, Wog^Bp/, Rb^Vhcr, Hh, Wwrg, Wog, Wog, Md^Xm, Md^Xm, Ur, Ur, Ww, Wwf, Gd, Rb^Es, Hhd^Fdf, Hhd, Gd^Fetd, Wwg, Wwg, Ss^Vm, Ss^Fts, Sm^Emf
Xu, Uu, Urb, Xu, Qxu, Uu, Uue^Uf, Uue, Xuce, Uue, Gd, Wog, Wog^Bh|, Wwrg, Wog, Md^Xm, Uh, Qxu^Bs/, Md^Xm, Ww, Md, Rp, Gll^Vhr, Rb^Edt, Hhd, Gll^Fmf, Gd^Edb, Rb, Ss^Ftr, Wwg, Wwg, Wog
Xu, Urb, Xu, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Qxu, Uue^Vo, Qxe, Qxe, Qxu, Chr, Khw, Wog, Wog, Md^Xm, Md, Uu^Uf, Md, Md^Xm, Qxu^Bp/, Rp, Hhd^Fdf, Rb, Co, Co, Rb^Ecf, Gs, Wwf, Wwf, Sm^Uf, Wwg
Qxu, Urb, Qxu^Bs\, Qxu, Qxu, Qxu^Bcx|, Xol, Qxu, Qxu, Qxu, Wog^Bcx/, Chw, Chw, Wog, Qxe, Md, Qxu^Bs/, Uu, Urb, Urb, Qxu^Bp\, Md^Xm, Hhd, Gd, Co, Ko, Gd, Md^Xm, Hhd^Vc, Rb, Wwg, Wwg
Qxu, Qxu^Bcx|, Cud, Uu^Vu, Uh, Cud, Iwr, Xol, Urb, Qxu^Bcx/, Qxu, Wog, Rb^Dr, Wog, Qxe^Bs/, Qxe^Bs/, Qxu, Uue^Es, Urb, Uu, Qxe, Rp, Qxe, Gd, Hhd^Br|, Hhd, Md^Xm, Md^Xm, Wwf, Wwg^Bw|r, Hhd^Fdw, Md
Uu, Urb, Dd^Es, Iwr^Edt, 4 Kud, Cud^Es, Uu^Vud, Iwr, Xol, Qxu, Qxu, Chw, Re^Fdw, Rp, Rp, Qxu, Qxu, Urb^Vd, Qxu, Qxu, Qxe, Qxe^Bh|, Qxe, Qxe, Hhd^Br\, Md^Xm, Md^Xm, Gd^Fetd, Sm^Ewf, Re, Hhd, Md
Wot^Ewf, Hd^Uf, Rb, Ql, Ql, Cud, Qlf^Bs\, Xu, Urb, Xol, Uue^Vct, Qxu, Qxu^Bp/, Rb, Rp, Rb, Dd, Qxe, Qxe, Qxe, Rb, Rp, Rp, Qxe, Mm^Xm, Hhd^Vhhr, Sm^Bw\r, Sm, Ce, Ce, Md, Md
Ds^Dr, Dd, Qxua, Ql, Qxua, Ql, Qlf, Uu, Ur, Urb, Ur, Ur, Qxu, Re^Fdw, Rp, Hd, Dd^Dc, Rd, Rd^Esd, Qxe^Bh/, Gd^Fts, Gd^Vo, Qxe, Qxu^Bh\, Rp, Wwf^Edb, Re^Fetd, Re, Hhd^Fmw, 1 Ke, Ce, Hhd^Fmw
Uh, Cud, Ur, Qxua, Qxua, Qxua, Qxua, Xol, Xol, Uu, Uu, Uu, Qxu, Qxu, Rp, Rb, Hd, Dd^Ftd, Dd, Qxe, Hd, Gd, Qxe, Qxu, Wwg, Wwf, Hh, Hhd, Md, Hhd, Md, Md
User avatar
Xalzar
Posts: 310
Joined: April 4th, 2009, 10:03 pm
Location: New Saurgrath

Re: Let's make a map together!

Post by Xalzar »

zepko wrote:I'll leave the honor to finish to the one who contributed the most (guess whom) :D
It was not necessary, my intention was to leave it to someone else. :oops:
Buuuuut... Thank you! :lol:

17,6 Wog
18,6 Wwg
19,6 Wwf^Es

-0! :mrgreen:
Map Code:
User avatar
zepko
Posts: 58
Joined: November 29th, 2010, 7:35 pm

Re: Let's make a map together!

Post by zepko »

And here is our final map!
Image
User avatar
WTrawi
Posts: 136
Joined: July 11th, 2016, 6:04 pm
Location: My location is not public, but I know YOURS and I can use it against you.

Re: Let's make a map together!

Post by WTrawi »

Wheeee, this looks amazing!!! 8) :mrgreen:
Not very active on the forum anymore, but I still read it, and I also still play Wesnoth and draw a bit.
User avatar
Transfermium
Posts: 61
Joined: August 13th, 2016, 4:25 pm
Location: The Thirteen Colonies
Contact:

Re: Let's make a map together!

Post by Transfermium »

Looks like it would probably be a fun map to play.
I have not brought you freedom, I found it here among you.
-Gjergj Kastrioti Skanderbeg
User avatar
skeptical_troll
Posts: 498
Joined: August 31st, 2015, 11:06 pm

Re: Let's make a map together!

Post by skeptical_troll »

Looks awesome! Special mention for Xalzar and Zepko who were relentless in adding tiles all way long :D

It could be fun to play a 2 vs 2 there, even if it's unbalanced, who cares!
What else do you guys think we can do with it? Upload it in the server as the 'Wesnoth forum collaborative map' or something like that? Build a scenario on it? Do another one with slightly different rules (e.g. using the 'fill' tool to be faster)?
Can-ned_Food
Posts: 217
Joined: December 17th, 2015, 10:27 pm

Re: Let's make a map together!

Post by Can-ned_Food »

Looks like a febrile nicotine dream.
Kjan
Posts: 11
Joined: September 4th, 2019, 6:38 pm

Re: Let's make a map together!

Post by Kjan »

I don't understand how i'm supposed to do but you created the first exquisite cadaver where a map's made
It's that for those who don't know : https://en.wikipedia.org/wiki/Exquisite_corpse.
Post Reply